Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil

Stanowisko lesniczego - projekt KNX

Wysłane przez a.andrzejewski 
Stanowisko lesniczego - projekt KNX
14 Oct 2010 - 17:54:59
Jakiś czas temu informowałem Was o kluczowych projektach realizowanych wokół aplikacji leśniczego. Pisałem wtedy, że realizujemy projekt "stanowisko leśniczego", który udostępnia kompletny system, narzędzia i dokumenty związane z codzienną pracą leśniczego. Po roku testów i modyfikacji, uwzględniania wszystkich uwag od coraz liczniejszej rzeszy codziennych użytkowników, udało się uzyskać kompletny i w pełni uniwersalny system.
Przypominam, że wszelkie informacje o projekcie "stanowisko leśniczego" dostępne są na stronie [www.knx.lasy.gov.pl]. Strona udostępnia niezbędne oprogramowanie i dokumentację do skonfigurowania komputerowego stanowiska leśniczego.
W tym miejscu na naszym forum, czekamy na wszelkie pytania, uwagi i propozycje rozwoju tego projektu.

Poniżej przedstawiam w skróconej formie podstawowe cechy i zalety rozwiązania:
1. Rozwiązanie oparte o wolne i darmowe oprogramowanie – brak jakichkolwiek opłat licencyjnych.
2. Niskie wymagania w stosunku do sprzętu a tym samym niskie koszty komputera (niewielkie wymagania w stosunku do procesora, pamięci RAM, komputer bez dysku twardego)
3. System operacyjny oparty na linux’ie uruchamiany w trybie tylko do odczytu:
- użytkownik otrzymuje za każdym razem takie samo, odpowiednio skonfigurowane i bezpieczne środowisko pracy.
- pełna kontrola nad konfiguracją i instalowanym oprogramowaniem przy minimalnym wkładzie pracy administracyjnej. Wszelkie zmiany w konfiguracji systemu operacyjnego jak i instalowane przez użytkownika programy znikają w chwili restartu komputera.
- tryb tylko do odczytu zapewnia maksymalna bezawaryjność rozwiązania.
4. Jednolite w skali całej organizacji LP środowisko pracy, cały czas wzbogacane i modyfikowane, obecnie zawiera:
- program do przechwycenia ekranu rejestratora na monitor, jego powiększanie i praca z aplikacjami leśnymi za pomocą pełnowymiarowej klawiatury i myszki.
- pakiet biurowy „Open Office” jest to darmowy odpowiednik pakietu Microsoft Office, za pomocą którego można tworzyć, otwierać i edytować dokumenty (również te zapisane w formacie MS Office).
- program do obsługi poczty email.
- przeglądarkę internetową odpowiednio skonfigurowaną, aby można było się łączyć z siecią teleinformatyczną Lasów Państwowych i korzystać z udostępnionych aplikacji (obecnie są to systemy eLas oraz SilpWeb).
- przeglądarkę projektów mapowych TatukGis Viewer, za pomocą której można otwierać i pracować z mapami stworzonymi na rejestratorze.
- zbiór wzorów druków z Ochrony Lasu.
- zbór instrukcji, aktów prawnych i innych dokumentów związanych z gospodarką leśną.
5. Istnieje możliwość drukowania na drukarce laserowej ze wszystkich aplikacji uruchamianych w środowisku KNX jak i z aplikacji leśnych uruchamianych na rejestratorze.
6. Cały system mieści się na karcie pamięci SD. Wgranie nowej wersji zajmuje 2-3 minuty a polega na uruchomieniu przez administratora w nadleśnictwie specjalnego programu, który zapisuje system na karcie pamięci dostarczonej przez leśniczego. Wgranie nowej wersji systemu nie wymaga wizyty administratora w leśniczówce czy przywożenia sprzętu przez leśniczego do nadleśnictwa.
7. Cały „komputer” (środowisko pracy) dla leśniczego wraz z jego dokumentami i pocztą e-mail znajduje się na karcie (mini)SD wielkości ¼ znaczka pocztowego. Na karcie pamięci oprócz sytemu KNX znajduje się dodatkowe miejsce na trwałe zapisywanie wiadomości e-mail i tworzonych przez leśniczego dokumentów. Wgranie nowej wersji systemu nie kasuje zapisanych w tym miejscu plików.
rab
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
02 Nov 2010 - 14:17:56
Witam serdecznie

Proszę o pomoc w odpowiednim przerzuceniu obrazu kompilacji na płytę startową.
Jest to banalny pewnie problem ale kompilacja ma 800mb i przygotowana jest dla plyty CD,
gdzie kochany Nero na DVD ( bylko na nią się zmieści taka ilość danych) nie chce nagrac.
Komunikat jest jednoznaczny, ze kompilacja przygotowana jest dla plyt CD/CDRW.
Czy jest na to jakies ustawienie programu czy mam szukać innego programu.

Z góry dziękuję
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
03 Nov 2010 - 12:22:56
Witam

Do lipca utrzymywaliśmy dwie wersje obrazów systemu - na CD i na pamięci flash. Stwierdziliśmy jednak, że z powodu wad wersji na CD (szybkość uruchamiania i pracy, program do obsługi poczty, możliwość zapisywania dokumentów i konfiguracji), jak też coraz większej powszechności komputerów, które potrafią się uruchomić z pamięci flash będziemy rozwijać jedynie wersję na pamięci flash.

Dla programu unetbootin, wielkość pliku iso nie ma znaczenia i "wgranie" systemu na pamięć flash udaje się bez problemu. Jednak jeśli ktoś chce wypaliś obraz na płytę to rzeczywiście trzeba by wziąć dvd z uwagi na wielkość pliku iso. Osobiście przetestowałem wypalanie tego obrazu na dvd w programie Nero 7 Express i Power2Go. Plik iso należy kliknąć prawym przyciskiem myszy wybrać 'otwórz w' i dalej wybrać właściwy program do wypalania np Nero. W opcjach sesji wybrać typ dysku - DVD i wypalić.
rab
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
04 Nov 2010 - 18:31:24
Witam

Co może być przyczyną lub w jaki sposób przygotować pendrive'a by system ruszył.
Przygotowana programem unetbootin na sformatowanym pendrive kompilacja nie była wykrywana
jako systemowa na żadnym z dwóch komputerów. Komputery te umożliwiają wystartowanie ze
źródła USB. Czy pendrive powinien być jakoś specjalnie sformatowany wczesniej
czy unetbootin powinien załatwić sprawę?
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
08 Nov 2010 - 08:26:52
Pendrive powinien być sformatowany jako fat lub fat32 - tak jak najczęściej są sprzedawane. Można też oczywiście ręcznie sformatować. Unetbootin sam nie formatuje. Pendrive nie może mieć żadnego wbudowanego oprogramowania do szyfrowania.
Jeśli chodzi o komputer to oczywiście trzeba odpowiednio ustawić BIOS aby uruchamiał się z pamięci USB. Jeśli mimo wszystko nie udaje się uruchomić to proszę spróbować wgrać system na inny pendrive, lub wykonać wgrywanie na innym komputerze.Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-11-08 08:33 przez a.andrzejewski.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
30 Nov 2010 - 07:44:41
Z zeszłym tygodniu ze strony zniknęła poprzednia wersja systemu KNX. Obecna wersja jest już tylko w języku angielskim, co nie jest bez znaczenia dla leśniczych.
Nie ma możliwości ustawienia języka w OpenOffice (podkreśla na czerwono wszystko co nie jest "Amerykanckie" - aż taki zwrot na zachód smiling smiley .
Nie można nic zapisać w katalogu: Dokumenty na USB (wersja 20100702-621)
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
30 Nov 2010 - 07:45:16
Udało mi się zainstalować drukarkę LEXMARK E260d, wydruki są prawidłowe. Niestety po restarcie systemu (bateria padła) KNX już tego nie pamięta i pewnie trzeba ją instalować za każdym razem (może musi ona być podłączona na stałe, aby system ją rozpoznawał)?
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
30 Nov 2010 - 07:46:20
Nie można sformatować Karty SD z zainstalownym systemem KNX wersja 20101103.
Już sformatowałem - na innym komputerze i z innym czytnikiem kartZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-11-30 19:57 przez a.mendrala.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
01 Dec 2010 - 09:49:08
Witam
Obecna wersja jest z dnia 2010-11-03 i jest na pewno w języku polskim.

Drukarka skonfigurowana na stałe w systemie KNX jest drukarką sieciową o numerze IP 192.168.0.30 i z uniwersalnym sterownikiem PCL6. Samodzielnie skonfigurowane drukarki znikną po restarcie systemu. Zgodnie z założeniem system jest tylko do odczytu.

W przypadku wgrywania systemu na kartę SD zaleca się użyć zewnetrznego czytnika kart na USB. Wgrywanie systemu przy użyciu wbudowanych w laptopy czytników kart może powodować problemy z uruchomieniem.Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-12-01 10:12 przez marcin.lach.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
03 Dec 2010 - 11:49:22
marcin.lach Napisał(a):
-------------------------------------------------------

> W przypadku wgrywania systemu na kartę SD zaleca
> się użyć zewnetrznego czytnika kart na USB.
> Wgrywanie systemu przy użyciu wbudowanych w
> laptopy czytników kart może powodować problemy
> z uruchomieniem.

Z tym bywa różnie. Wgrywałem system za pomocą zewnętrznego czytnika kart i wszystko było OK, następnym razem system "się wgrał" ale nie wystartował. Po sformatowaniu karty i wgraniu systemu z laptopa wszystko zaczęło działać.

Drukarkę Lexmark E260dn należy konfigurować pod Windows. Na płycie instalacyjnej znajduje się program: narzędzie do obsługi protokołu IP Lexmark, który znacznie to ułatwia.

program można ściągnąć ze strony Lexmarka [www.downloaddelivery.com]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-12-03 14:25 przez a.mendrala.
Załączniki:
otwórz | pobierz - Ustawienia IP drukarki Lexmark.pdf (265.8 KB)
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
07 Dec 2010 - 15:06:20
Uwagi odnośnie wgrywania systemu na kartę/pendrive są oparte o nasze doświadczenia. Oczywiście nie wszystkie konfiguracje sprzętowe testowaliśmy i nie możemy zagwarantować, że wszystko zawsze będzie działać tak jak u nas.

Jeśli chodzi o konfigurowanie drukarek to są różne sposoby. Ważne aby dało się ustawić parametry opisane w dokumentacji, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie stanowiska.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
17 May 2011 - 07:59:33
W temacie transferów danych przez internet.
Generalnie wszystkie połączenia są nawiązywane - rejestrator-komputer, connectra - natywne ok., ale przy próbie wysyłania/odbierania danych zgłaszany jest błąd, m.in. odnośnie sprawdzenia adresu IP serwera.

Inna - bardziej ogólna uwaga - nowy sposób transferów wydaje się być nieco zbyt skomplikowany - trzeba poczynić dosyć wiele kroków, aby transfer był zrealizowany. Oczekiwania byłyby takie, aby w najlepszym wypadku zmieniać jedynie sposób transferu na TCP/IP lokalnie.
Zaproponowana ścieżka może powodować trudności w obsłudze dla mniej zaawansowanych użytkowników.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
17 May 2011 - 09:45:28
Zgłaszany błąd o problemie z IP serwera dotyczy rejestratora ? Czu uruchomione połączenie natywne zgłasza na zielono komunikat "połączony" ?
W nadleśnictwie wykonujemy już tego typu transfery od 2 tygodni nie mamy takich problemów. Ważne jest aby była zainstalowana najnowsza wersja " stanowiska" .
Jeżeli wszystko wykonywane jest zgodnie z instrukcją to powinno zadziałać.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
17 May 2011 - 13:32:27
Błąd dotyczy adresu serwera. Połączenie natywne ok.Po kolejnych próbach połączenia działają dobrze.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-05-20 09:13 przez Grzesiek.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
24 May 2011 - 14:30:32
W ustawieniach „aplikacji natywnych” możliwe jest zaznaczenie opcji automatycznego łączenia z SSL Extender, bezpośrednio po zalogowaniu do systemu Connectra. W ten sposób oszczędzamy sobie czas na dodatkowe klikanie.
Reasumując uważam, że transmisje via connectra, to najprostszy z bezpiecznych sposobów transmisji danych z wykorzystaniem internetu. Całość operacji polega jedynie na:
1. Odpaleniu stanowiska leśniczego i zalogowaniu się do connectry
2. Podłączeniu rejestratora po USB do PC i ustanowieniu połączenia (ikona „Rejestrator USB” na pulpicie)
3. Wykonaniu transmisji z wykorzystaniem interfejsu TCP/IP lokalnie.

Wszelkie inne (bezpieczne) sposoby wymagały by dużo większej liczby operacji, a w przypadku klienta VPN na urządzeniu mobilnym - jego instalacji i konfiguracji przez administratora oraz dość kłopotliwego logowania na tym urządzeniu.

Po zrealizowaniu trwających aktualnie po stronie rejestratora modyfikacji, umożliwiona zostanie transmisja z wykorzystaniem web serwisów po protokołach https. Byś może (decyzja jeszcze nie zapadła) odpowiednie web serwisy zostaną "wystawione" w internecie (a nie tylko w sieci WAN). Dzięki temu wystarczy mieć dostęp do internetu bezpośrednio w rejestratorku lub poprzez PC, żeby wykonywać transmisje (nie potrzebny już będzie SSL Extender i connectra).
rab
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
30 May 2011 - 12:04:35
Witam

Gdzieś przeoczyłem bardziej szczegółowe wskazówki jak dokonać transferu ze stanowiska KNX.
Gdzie to można zgłębić? Wiem, że tylko po USB itd.
Będę wdzięczny.

Pozdrawiam
Bartosz
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
09 Jun 2011 - 08:47:08
Po zalogowaniu się do connectry, trzeba "zapiąć" połączenie SSL VPN do sieci LP (Network Extender). Połączenie takie umożliwia dokonywanie transferów z rejestratora przez internet. A więc, na stronie "głównej" w cześci "aplikacje natywne" naciskamy przycisk "Połącz".
W ustawieniach „aplikacji natywnych” możliwe jest zaznaczenie opcji automatycznego łączenia z SSL Extender, bezpośrednio po zalogowaniu do systemu Connectra.
Po uruchomieniu SSL Extender i podłączeniu rejestratora do komputera za pomocą USB i ustanowieniu połączenia (ikona „Rejestrator USB” na pulpicie) możliwe jest wykonywanie transmisji „TCP/IP lokalnie” pomiędzy rejestratorem a serwerem LAS.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
03 Jul 2011 - 08:01:11
Ostatnia wersja KNX nie ma zakładek do wyboru stron www (connectra czy rejestratory) trzeba wpisywać adresy ręcznie co utrudnia pracę leśniczym.
Transfery idą ładnie przez internet, ale konieczne jest podlączenie rejestratora przez usb - szkoda, że nie ma możliwości transferu przez połączenie WiFi
iz.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
06 Jul 2011 - 22:20:46
piotrw Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> trzeba> wpisywać adresy ręcznie

A jaki adres należy wpisać, żeby móc wykonywać transfer przez internet?

Pozdrawiam
iz.a
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
07 Jul 2011 - 20:35:02
logujesz się na stronę [portal.ssl.lasy.gov.pl] (koniecznie - imię.nazwisko hasło) łączysz aplikacje natywne i to wszystko.
ważne aby rejestrator połączony był z kompem za pommocą kabla USB. w razie pytań 602721437
iz.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
11 Jul 2011 - 08:43:43
Dziekuję. A czy logowanie (imie.nazwisko i hasło) następuje przez konto AD?

Pozdrawiam
iz.a
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
21 Jul 2011 - 22:44:46
TAK. Aby korzystać z portalu ssl konieczne jest pierwsze logowanie do domeny AD.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
29 Aug 2011 - 14:20:13
witam, podłączyłem serwer druku edimax do routera oraz do drukarki, komputer widzi drukarkę ale po dodaniu zadania drukarka nie reaguje, proszę o pomoc.
mland
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
01 Sep 2011 - 10:14:20
Wiatam

Podłączona drukarka powinna spełniać nastepujace warunki:
Drukarka powinna być podłączona kablem sieciowym do routera.
Adres IP drukarki powinien być 192.168.0.30
Drukarka powinna obsługiwać język opisu strony (druku) PCL 6.

Ustawienia drukarki w systemie KNX są przygotowane aby obsłużyc powyższą konfigurację.
Jeśli z jakichś przyczyn nie udaje się drukować to można usunąć obecne konfiguracje drukarek i dodać na nowo.
Drukarkami zarządza się po otwarciu przeglądarki internetowej i wybraniu z zakładek skrótu "Drukarki - instalacja".

Aby dodać drukarkę należy kliknąć kartę Administracja i przycisk dodawanie drukarki
System spróbuje wyszukać dostępne drukarki, jak również pozwoli na ręczną konfigurację.

Ogólny sposób dodawania drukarki opisany jest w dokumencie Dodawanie_drukarki_w_systemie_Kiosk_LP.pdf na stronie knx.lasy.gov.pl w katalogu dokumentacja przy projekcie Kiosk LP.
IP drukarki musi byc oczywiście 192.168.0.30.

W nowej wersji systemu KNX tak dodana konfiguracja drukarki nie zniknie po restarcie systemu.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
19 Oct 2011 - 08:42:43
Witam, nowa wersja knx-a nie ma zaszytego adresu 192.168.0.40 czy to niedopatrzenie i będzie poprawione? mam niepoprawną wersję? czy wycofanie się z niefortunnego pomysłu przypisania adresu na stałe i tylko nie zostało naniesione na listę zmian? ( w końcu wszyscy się uczymy )
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
19 Oct 2011 - 08:44:04
Czy przewidujemy zaimplementowanie jakiegoś komunikatora (proponuję PSI jabberowskie) w stanowisku leśniczego? uważam iż może być przydatny
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
19 Oct 2011 - 09:56:12
Obecnie w konfiguracji z routerem, na którym uruchomiony jest serwer dhcp, adres ip dla komutera pobierany jest z dhcp.
NIe ma potrzeby jego konfiguracji na stałe.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
19 Oct 2011 - 10:06:53
Witam

Zainstalowanie komunikatora nie stanowi problemu. Problemem jest późniesza jego konfiguracja i określenie z jakiego protokołu/serwisu ma korzystać.
Jeśli z gadu gadu to na przeszkodzie stoi sprawa licencji - wg. której aby podłączyć się do sieci gg należy używać oryginalnego klienta gg.

Najlepiej jeśli LP miały by swój internetowy serwer jakiegoś komunikatora. Wówczas mażna by jednakowo skonfigurować wszystkie stanowiska i wszyscy użytkownicy byliby w jednej sieci/usłudze.
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
19 Oct 2011 - 10:51:51
W takim razie wnioskowałbym zainstalowanie komunikatora, nie musi to być protokół GG, może być jabber i w późniejszym czasie sobie go skonfigurujemy na jakimś serwerze
Re: Stanowisko lesniczego - projekt KNX
27 Oct 2011 - 20:00:38
Witam!

Mam 2 pytania:

1. Obecnie adres IP dla komputera pobierany jest automatycznie, rejestrator najczęściej będzie połączony przez USB (z uwagi na transfery), jedynie drukarka wymaga stałego adresu IP. Czy jest możliwe by również drukarka łączyła się po USB z komputerem, który automatycznie by ją wykrył. Wtedy wystarczy tylko jeden kabelek do LAN i wszystko by ładnie chodziło. Moim zdaniem na obecnym etapie sposób podłączenia urządzeń skutecznie zniechęca użytkowników i adminów do korzystania z niego w pełni z uwagi choćby na różnorodność w podłączeniu do internetu w leśniczówkach.

2. Komputer stoi w kancelarii dość odległej od miejsca, w którym leśniczy ma internet - sygnał WiFi bardzo słaby, lub nie sięga. Jak rozwiązać ten problem (patrz punkt wyżej - zwykły kabel rozwiązałby problem).


pozdrawiam

w.z.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować